Kaj je karies in kako ga zdravimo?
Strokovnjaki bi karies definirali kot prenosljivo infekcijsko bolezen, ki jo v ustni votlini povzročajo mikroorganizmi. Streptokoki in laktobacili v ustih spreminjajo ogljikove hidrate v kisline. Te pa zmorejo razgraditi mineralizirane dele zobu.
Ste vedeli, da je ravno karies glavni vzrok za izgubo zob po svetu? Prizadene približno 60 do 90 % šolskih otrok, prispeva pa tudi k obsežni izgubi naravnih zob pri starejših osebah.
Kako karies sploh nastane?
V prvi vrsti so za nastanek kariesa odgovorne mehke zobne obloge. V njih se nahajajo bakterije. Te se hranijo s sladkorji iz hrane in tvorijo kisline, ki raztapljajo zobno sklenino, obenem povzročajo tudi demineralizacijo. Slednje povzroča nastanek drobnih luknjic v sklenini zob.
Pod zobno sklenino je dentin. Ta je precej manj odporen na delovanje bakterij. V njem so drobni kanalčki, ki segajo vse do zobne pulpe. Ko gniloba napreduje do tega dela zobu, ta postane zelo občutljiv. Zobna pulpa se z nadaljnjim širjenjem gnilobe na živec in žile vname, oteče. Prične pritiskati na živec zoba. To povzroča glavobol.
Okužba iz pulpe se lahko razširi tudi na obzobno kost. To pa povzroča nastanek abscesa oziroma ognojka. Nastanek kariesa praviloma delimo na tri stopnje. To so:
- skleninski karies: nastane na sklenini. Ker je površinski, se ga lahko hitro odstrani in brez bolečin. Na zobu se odraža v obliki belega ali rjavega madeža.
- dentinski karies: sega v dentin, za njegovo odstranjevanje je potrebna uporaba anestetika.
- globoki karies: je karies, ki napreduje do zobnega živca. Pojavljati se pričnejo bolečine. Brez zdravljenja zobu se ga ne da več odpraviti.
Simptomi kariesa
Karies se sprva kaže kot bel madež.

Če pri začetnem kariesu pravočasno ukrepamo, vrtanje ni potrebno. Če pa karies napreduje, se lahko na sredini zoba pojavi luknja, ki je rjavkaste ali temne barve.