Za kaj poskrbijo SSL certifikati?
Domena, domensko ime, končnica domene, spletno gostovanje, SSL certifikati. Z vsemi omenjenimi pojmi in še s številnimi drugimi se boste soočali, ko boste želeli izdelati svojo spletno stran oziroma spletno trgovino. Kaj točno pomenijo, vam lahko razloži strokovnjak s področja izdelovanja spletnih strani, seveda pa je dobro, da se o njih pozanimate tudi na sami.
V resnici vam ni potrebno hoditi prav daleč, da bi lahko pričeli z raziskovanjem vsega, kar je povezano s spletno stranjo in njenim delovanjem. Koristne informacije so vam namreč na voljo tudi na spletu. Vse, kar potrebujete, je torej pametna naprava in povezava s spletom.
Definiranje SSL certifikata
SSL certifikat je najpogosteje definiran kot digitalno varnostno potrdilo, ki zagotavlja resničnost ter varnost spletnega mesta. Obenem z uporabo SSL protokola skrbi za širitev podatkov, ki se prenašajo med obiskovalci in spletno stranjo.
Po domače pa lahko rečemo, da SSL certifikati delujejo kot neke vrste varnostniki spletne strani. Skrbijo torej za varno izmenjavo podatkov med uporabniki in strežnikom.
Delovanje SSL certifikatov v praksi
SSL certifikati v praksi delujejo tako, da šifrirajo podatke med obiskovalci in spletno stranjo. Varujejo številne zaupne podatke, kot so kreditne kartice, gesla, varnostne kode, domači naslovi. Te pretvorijo v obliko, ki ne koristijo nikomur, ki bi želel na spletu komu škodovati.
Če torej SSL certifikata ne bi uporabljali, boste na slabem tudi v povezavi z Googlom. Ta v svojem sistemu spletno stran brez certifikata označi kot nezaščiteno oziroma nevarno. S tem jih postavi nižje pri rezultatih iskanja in vse to prenese naprej na uporabnike. To pa vsekakor pomeni veliko izgubo zaupanja v spletno stran, s tem tudi v blagovno znamko.
Razlike med SSL certifikati
Na voljo so različni SSL certifikati, ki se med seboj razlikujejo predvsem po načinu preverjanja lastnika spletne strani, ki jo potrebujete za izdajo certifikata. Ena od možnosti so tudi brezplačni SSL certifikati. V tem primeru vam kot uporabniku ni potrebno sodelovati v postopku preverjanja.
Druga možnost je plačljiv SSL certifikat s preverjanjem domene. Lastništvo domene se v tem primeru preveri s potrditvijo elektronskega naslova lastnika domene, z dodajanjem specifičnega DNS zapisa ali pa na takšen način, da lastnik domene na stran na spletu naloži določeno datoteko.