Dobra jahalna šola ponuja možnost razvoja tako jahaču, kot tudi konju
Danes že skoraj vsako konjeništvo ponuja storitve ki jih obsega jahalna šola, drugih usposabljanj in terapij, ki so dobre za ljudi in konje. Konji so zelo nežna bitja, ki naredijo prav posebno vzdušje in toplino, ko pristopimo do njega. Najbolj priljubljeni so seveda pri otrocih, kar pa je najbolj pozitivna stvar. Otroku, ki je v obdobju odraščanja in razvoja, lahko konj zelo pomaga. Jahanje konja pomaga pri drži, pri kontroli ravnotežja in pri gibljivosti sklepov in utrjevanju mišic, zato bi bilo prav, da se otroke čim večkrat pelje na jahanje v konjeništvo, da se pri tem še izboljšuje njegov razvoj.
Konjeništvo vam ponuja jahalni tečaj z hipoterapijo
Hipoterapija je namenjena pacientom z nevrološkimi obolenji ali drugimi stanji, kjer je opazna motnja gibanja, stabilnosti ali ravnotežja. Fizioterapevt mora imeti pri tem dodatna znanja z vidika nevrološke obravnave pacientov in mora imeti obvezno izpit iz usposabljanja za dresurno jahanja. Hipoterapija po navadi traja od 20 do 30 min, odvisno od stanja pacienta. Pacient lahko hodi poleg konja ali pa sedi na njem. Na hipoterapijo te napoti zdravnik, ampak slaba lastnost tega je, da ta metoda še ni tako dobro razvita in ni dostopna vsakomur. Veliko primerov do sedaj je kazalo na odličen izboljšanje in uspeh, kajti sodelovanje z konjem daje prav posebno energijo in pacienti lahko zelo izboljšajo svoje stanje. Konjeništvo po vsej Sloveniji nam ponuja kar nekaj terapij in ta je ena izmed njih. Najbolj priporočljiva je otrok starejšim od štirih let, ker mlajši otrok še nima takšne kontrole nad ravnotežjem.
Z pedagoškim jahanjem vam konjeništvo pomaga in sodeluje z centrom za usposabljanje, delo in varstvo otrok z motnjami v razvoju
Na Igu so ugotovili, kakšen je vpliv specialnega pedagoškega jahanja na duševno in telesno stanje oseb z zmernimi do težjimi motnjami v duševnem razvoju. Ugotovitev je bila pozitivna na Centru za usposabljanje, delo in varstvo otrok z motnjami v razvoju. Izboljšanje se je najbolj kazalo na samospoštovanju in samozavesti, kot tudi na razpoloženju, motivaciji, koncentraciji, pozornosti, komunikaciji in zmanjšanju agresivnega vedenja. Pozitivni odzivi so bili tudi na področju drže, ki se jim je izboljšala, zmanjšala se jim je mišična napetost in povečala gibljivost sklepov. Konj lahko namreč z svojo prisotnostjo ljudem nudi toplino in prijateljstvo in jim pomaga pri izboljšanju psihofizičnih sposobnosti. Danes že kar velika večina, ki ima konjeništvo razmišlja, pomaga in ponuja kakšno od teh terapij, ki lahko človeku pomagajo.